URUČENE DIPLOME UČENICIMA GIMNAZIJE JURJA BARAKOVIĆA O POHAĐANJU RADIONICI DOBROG ZVUKA U KNEŽEVOJ PALAČI S PROFESORICOM GLAZBENE UMJETNOSTI

Vrijedno, tijekom mjeseca ožujka, četiri subote za redom od 10 - 13 sati

mješovita skupina učenika Gimnazije Jurja Barakovića pohađala je malu školu akustike nazvanu Radionica dobrog zvuka. Ovaj program prvi put provodi se ove školske godine kao dar Koncertnog ureda Zadar - učenicima srednjih škola grada Zadra. Učilo se u prostoru KD Braće Bersa Kneževe palače jer se tamo nalazi sva tehnička oprema za ton- majstorski rad.

Radionicu je vodio Saša Miočić, diplomirani inženjer akustike koji svoja znanja stečena u Amsterdamu provodi profesionalnim radom u Koncertnom uredu Kneževe palače u Zadru, kroz organizaciju zvuka na glazbenim događanjima.

Koncertni ured Zadar je preuzimanjem upravljanja koncertnom dvoranom u Kneževoj palači ustanovio brojne programe za mlade uz postojeći ciklus koncertne pretplate a sve pod ravnateljskim vodstvom muzikologinje Dine Bušić.

Diplome o pohađanju radionice je steklo 15 učenika Gimnazije Jurja Barakovića:

Tea Anić, Davor Batur, Ivo Budanović, Marta Grus, Luka Horvat, Karlo Korona, Leon Lučev,Karla Miličević, Morela Paleka, Emanuel Rumora, Roko Tičić, Josip Tomić, Gabriela Vitez, Dorotea Vuković i Antonio Zubčić kao i profesorica Blanša Miletič Miodrag.

Svečano uručivanje diploma je bilo 13.travnja, a gdje drugdje nego u divnoj Kneževoj palači!!!

Što smo naučili o dobrom zvuku?

Puno lijepih i važnih stvari, jer smo odradili profesionalno snimanje u kojem su sudjelovali svi polaznici radionice gdje su Tea violinom, Karla violončelom i Marta za klavirom kao trio izvele kanon koji je u Gimnaziji Jurja Barakovića poznat kao Žuta zgrada pokraj Foše (kad se pjeva), a bez teksta već pjevanjem neutralnim slogom su ga izveli ostali sudionici radionice. Postavljanju kabela i mikrofona asistirali su svi kao i kasnijem pospremanju korištene opreme.

Važno je znati:

• Nije uputno koristiti slušalice koje ulaze u ušnu školjku već ako je nužno samo vanjske radi štetnosti po sluh
  • Nije dobro slušati glazbu jaču od 100 db kojoj pri tom možemo biti izloženi maksimalno 15 minuta bez posljedica
  • Glazbu jačine 91 db možemo slušati 2 sata bez posljedica što je EU standard za organizaciju koncerata
  • Svakim desetljećem života izgubimo 2000 Hz opsega čujnosti koji se odnosi na stradavanje visokih frekvencija.