Autor: Natali Miletić, 25. 5. 2017.

Na poziv Arheološkog muzeja u Zadru, a povodom Međunarodnog dana muzeja – 18. svibnja, učenici 2.c razreda pod vodstvom profesorice Natali Miletić pohađali su radionicu izrade liburnskog nakita sa spiralnim motivima. Edukativnoj radionici odazvalo se deset učenika: Antonela Perić, Matea Knežević, Tomislav Smolić, Dominik Vučetić, Dominik Šalina, Iva Tadić, Klara Zrilić, Matea Nekić, Marija Zubak i Vice Puhalović. Temu radionice  SPIRALA – SUNCE U POKRETU  objasnio im je profesor Tomislav Grzunov, koji radi u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zadru.

Naime, Sunce kao pokretač života od osvita čovječanstva zauzima važno mjesto u životu čovjeka, što je još od prapovijesnog doba vidljivo u ostacima materijalnih kultura različitih naroda. Simboličke predodžbe koje upućuju na vjerovanja povezana sa Suncem kao božanstvom plodnosti na našim područjima nalaze se na raznim predmetima koji se čuvaju u zbirkama Arheološkog muzeja. Nakon upoznavanja učenika s izložbenim eksponatima prapovijesne zbirke i simbolikom solarnog kulta, krenula je praktična nastava izrade liburnskog nakita. Koristeći moderne alate, strpljivo i spretno, napravili su fibule - kopče za odjeću u obliku spirale od bakrene žice. Zadovoljni učenici ovom prilikom se zahvaljuju djelatnicima Arheološkog muzeja na pozivu, osobito muzejskoj pedagoginji Željki Kucelin , koja uspješno ostvaruje suradnju muzeja i škole.