Autor: Laura Barešić, 22. 2. 2017.

U pratnji profesorice likovne umjetnosti i latinskog jezika Natali Miletić, 2.b razred uputio se u Muzej antičkog stakla na otvorenje izložbe „U staklu zajedno“. Na izložbi su bili predstavljeni najkreativniji stakleni radovi studenata Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu i njihova mentora, umjetnika Antona Vrlića. Radovi su nastajali 15 godina tijekom kolegija Tehnike i umjetnost stakla i objedinjeni su na ovoj velikoj izložbi, koja je u u utorak 14. veljače 2017.otvorena u zadarskom Muzeju antičkog stakla.

U izložbu su nas uvele divne riječi ravnateljice Muzeja Mimara, Lade Ratković-Bukovčan: „Baš zahvalujući Vrliću, koji je u svom staklenom svijetu siguran i nezaustavljiv putnik, sanjar i nepogrešivi poznavatelj tajna staklenog nekrara, generacije studenata imale su prednost upoznati svu čaroliju staklenog svijeta, ali i zahtjevnu težinu njegove tvorbe. Preljevi boja, igra s prodorima prosvijetljenih ploha, razigranost oblika vodila je svakoga od njih na putu tvorbe gustog staklarskog tkanja.“

Učenici su imali dovoljno vremena da se upoznaju s umjetničkim djelima. Radovi su iznimno zanimljivi zbog svoje strukture i načina izrade. Različitost i maštovitost je vidljiva u složenosti skulptura jer zrače monumentalnošću i energijom. Ono što ističe ovakav tip izložbe jest prikaz svakodnevnih objekata u nesvakodnevnoj uporabi. Staklo kao materijal u umjetnosti predstavlja zahtjevnost oblikovanja zbog visoke temperature tališta. No, prezentirani radovi dokaz su izvrsnosti studenata i samog profesora Vrlića jer su nastali različitim tehnikama oblikovanja. Sam autor kaže da je STAKLO moćan medij koji je sveprisutan u svakodnevici, a pruža velike izražajne mogućnosti unutar različitih metoda rada ( od puhanja, lijevanja, graviranja i oslikavanja stakla do tehnike fuzije i vitraja).
Izložba "U staklu zajedno" u zadarskom MAS-u bit će otvorena do 25. travnja 2017.