Datum objave: 6. listopada 2024.
Kategorija: Nekategorizirano

NASTAVNI  PREDMET : NASTAVA ZA NJEMAČKU JEZIČNU DIPLOMU (DSD)

Ukoliko naši učenici žele proširiti svoje znanje njemačkog jezika, uz redovnu nastavu u Gimnaziji Jurja Barakovića imaju i mogućnost pohađanja fakultativne nastave DSD-a. Svi zainteresirani mogu se u pravilu prijaviti do kraja rujna svake nove školske godine.

OPĆENITO o Njemačkoj jezičnoj diplomi:

Njemačka jezična diploma (DSD- Deutsches Sprachdiplom) ispit je znanja njemačkog jezika Konferencije ministara kulture Savezne Republike Njemačke (KMK – Kultusministerkonferenz) za učenike u inozemstvu.

Učenici koji su položili drugi stupanj Njemačke jezične diplome (DSD II) imaju dovoljno znanja njemačkog jezika za studij na nekom od njemačkih sveučilišta i ne moraju polagati ispit iz njemačkog jezika koji je inače obavezan pri upisu na studij u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj.

Pri upisu na studij njemačkog jezika na fakultetima u Hrvatskoj učenici s položenim ispitom za Njemačku jezičnu diplomu imaju bodovne prednosti ili i direktna upis na germanistiku na određenim fakultetima.

Svake godine ovaj ispit polaže više od 14 000 učenika u više od 50 zemalja svijeta. Od 1998. godine ispit za Njemačku jezičnu diplomu drugog stupnja (DSD II) može se polagati i u Hrvatskoj. Taj viši stupanj diplome mogu steći samo učenici u školama koje je za to ovlastila Konferencija ministara kulture Njemačke i koji su pohađali dodatnu nastavu njemačkog jezika u okviru fakultativnog predmeta „Njemački jezik – nastava za Njemačku jezičnu diplomu“. Gimnazija Jurja Barakovića je jedna od partnerskih škola i već dugi niz godina provodi DSD program.

CILJ PREDMETA:

Učenici koji pohađaju fakultativni predmet „Njemački jezik – nastava za Njemačku jezičnu diplomu“ pripremaju se za ispit za Njemačku jezičnu diplomu. Ispit se sastoji od nekoliko dijelova, a to su: razumijevanje teksta, razumijevanje govora, pisana komunikacija i govorna komunikacija. Pisani dijelovi ispravljaju se u Njemačkoj, a usmeni ispit ocjenjuje komisija od tri člana, čiji je predsjednik uvijek izvorni govornik, odnosno njemački lektor. Ti dijelovi ocjenjuju se prema Zajedničkom europskom referentnom okviru za jezike, odnosno prema razinama A1, A2, B1, B2, C1 i C2. Njemačka jezična diploma drugog stupnja obuhvaća poznavanje jezika na nivou B2/C1 i dokaz je odličnog poznavanja njemačkog jezika, a položeni ispit DSD I dokazuje ovladanost njemačkim jezikom na razini B1.

U prošloj godini je 6 naših učenika pristupilo DSD II ispitu- ispitu na visokoj B2/C1 razini, te 17 učenika ispitu DSD I na razini B1.

Na DSD ispit su učenike Gimnazije Jurja Barakovića pripremale profesorica Sonja Biermann (izvorni govornik), te profesorica Ivana Sučić.

Iznimno smo ponosni na uspjeh naših učenika i veselimo se radu s novim polaznicima DSD nastave.

Natječaji

Gimnazija Jurja Barakovića objavila je natječaj za zasnivanje radnog odnosa za radno mjesto tajnik/ca školske ustanove te radno mjesto nastavnik/ca hrvatskog jezika Tekst natječaja sa svim potrebnim informacijama možete pronaći OVDJE. .