Autor: Kristina Matošić, 6. 12. 2015.

Gimnazija Jurja Barakovića sudjeluje u projektu Erasmus + pod nazivom Listen stories engaged int he Past – the Second World War. Osim naše škole, u projektu sudjeluju i škole iz Turske, Njemačke, Rumunjske i Engleske.

Prvi sastanak održao se u Rumunjskoj u gradu Iasiju, drugom rumunjskom gradu po veličini s više od 300 000 stanovnika. Predstavnici naše škole na prvom održanom sastanku bili su ravnatelj Ranko Artuković te profesori Nino Mencel, Franjo Medunić i Kristina Matošić.

U grad Iasi došli smo u petak 27.11. u večernjim satima, a tamo su nas srdačno dočekali naši domaćini.

U subotu  je održan sastanak u školi Liceul Tehnologic Economic Virgil Madgearu, a na sastanku se raspravljalo o aktivnostima vezanim za projekt te o terminima održavanja sljedećih susreta. Učenici rumunjske škole pokazali su nam točke koje su pripremili za nas. Nakon ručka u školi, uslijedila je kratka šetnja gradom, a navečer i svečana večera za sve sudionike.

Nedjelja je bila rezervirana za razgled grada, a kroz grad smo išli starinskim tramvajem. Razgledali smo kulturne znamenitosti Iasija, a posjetili smo i Sveučilište  Alexandar Ioan Cuza. Nakon razgleda grada, posjetili smo Muzej Union i Muzej Vasile Pogor (muzej rumunjske književnosti).

U ponedjeljak je održan novi sastanak. Upoznali smo se s rumunjskim generalom, sudionikom Drugog svjetskog rata koji nas je upoznao sa svojom životnom pričom - pripovijedao nam je o ratnim događajima. Popodne smo išli u posjet dvorcu Miclauseni gdje su nam domaćini priredili pravo iznenađenje. Prilikom razgleda muzeja, u jednoj muzejskoj prostoriji dočekao nas je kvartet koji nam je održao impresivan koncert.

Utorak je bio dan odlaska. Kako je naš let avionom bio u večernjim satima, imali smo priliku posjetiti i vojnu paradu koja se taj dan održavala u Iasiju.  U Zadar smo došli u srijedu, u ranim jutarnjim satima.

Rumunji su se pokazali kao izvrsni domaćini pa im od srca zahvaljujemo na njihovom gostoprimstvu i trudu koji su uložili u ovaj susret. Sljedeći susret održat će se u veljači u Zadru.