Autor: Ivona Marinčić, 19. 11. 2015.

Dana 13.11.2015 naša škola organizirala je jednodnevni izlet u Zagreb na Smotru sveučilišta. Tamo smo dobili informacije o uvjetima upisa na pojedine fakultete, programima studiranja, mogućnostima zapošljavanja i razvoja karijere, međunarodne razmjene, o potrebama na tržištu rada, stipendijama, kao i o studentskom životu općenito. Zadržali smo se oko dva sata u obilasku štandova i prikupljanju materijala.

U slobodno vrijeme, nakon biranja fakulteta na Smotri sveučilišta, bili smo i u Muzeju iluzija. Bili smo u sobi gdje smo mogli biti visoki ili niski ovisno gdje stanemo, zatim u sobi nagnutih zidova i kosog stropa i poda i nismo mogli normalno hodati pa u sobi ogledala. Naša glava je mogla biti na pladnju, mogli smo promatrati „žive slike“ , šahovsku ploču za koju znamo da su pravci paralelni, ali dužim gledanjem postaju valoviti. Mogli smo promatrati oko 70 eksponata i razmišljati zašto naše oči vide stvari koje mozak ne razumije. Kroz zabavne varke mogli smo naučiti puno toga o vidu, percepciji i znanosti. Proveli smo sat vremena u nestvarnom svijetu, svijetu iluzije.

Muzej iluzija nije klasičan muzej  koji zahtijeva tišinu, već muzej u kojem je dozvoljeno smijanje, trčanje, koji potiče kreativnost, igru i zabavu.