Autor: Karmen Krstić, 10. 5. 2021.

Državno natjecanje iz kemije ove se godine održalo u matičnim školama zbog epidemioloških mjera. Naša učenica Marija Perica, 1.a razred, pod mentorstvom prof. Matije Kakše,  osvojila je izvrsno 6. mjesto u jakoj konkurenciji i na zahtjevnom državnom natjecanju koje se održalo 22. travnja u našoj školi.

U nastavku donosimo Marijin osvrt i osvrt mentora prof. Matije Kakše te rang listu s natjecanja.

„Kemija me oduvijek zanimala. Posebna pozornost bila je usmjerena na pokuse te rezultate koje bi nastavnik dobio. Tijekom osnovne škole već sam bila na natjecanjima, ali natjecanje ove godine je bilo posebno jer sam došla do državne razine. Postigla sam izvrstan rezultat, te bila 1. na školskom i županijskom natjecanju. Državno natjecanje je sadržavalo pismeni dio i pokus. Trajalo je 4 sata. Bolja koncentracija mi je bila na pokusima pa sam ih izvrsno riješila. Zahvalila bih se nastavniku Matiji Kakši na trudu, radu i strpljenju jer bez njega nikad ne bih postigla ovakav rezultat.“

​                                                                                                   Marija Perica

„Ne treba mnogo napominjati da su zadnje dvije nastavne godine neuobičajene i da se sva natjecanja odvijaju prema posebnim naputcima i u posebnim uvjetima. Ako krenemo od školske razine natjecanja iz kemije za koje su nam bile potrebne čak tri učionice da bismo zadovoljili preporuke Stožera civilne zaštite, zatim županijskog dijela koji se odvijao u Svetom Filipu i Jakovu, smatram da je naša škola postigla izvanredne uspjehe. Nije mala stvar imati tri prva mjesta u četiri kategorije natjecanja gdje smo se nas troje mentora raspodijelili i svatko uzeo po jedno. Ovo je samo znak da u Gimnaziji Juraj Baraković kemija nikako nije "bauk", već predmet koji motivira izvrsne učenike da budu još bolji. Od svih naših ovogodišnjih natjecatelja ipak se je jedna učenica posebno istaknula. To je učenica Marija Perica koja pohađa 1.a razred. Ona je pokazala izuzetno znanje, marljivi rad i veliku volju za stalnim napredovanjem u prirodoznanstvenom području. Istaknuo bih Marijine postotke riješenosti ove tri razine natjecanja: školska razina 96 %, županijska razina 96 % i državna razina 81 %, te osvojeno izvrsno 6. mjesto u Republici Hrvatskoj. Državna razina natjecanja je ove godine organizirana u matičnim školama umjesto u Vinkovcima, gdje je bilo prvotno planirano. Iskreno se nadam da će u godinama koje dolaze sve razine natjecanja biti organizirane "na normalan način" jer je stjecanje novih poznanstava i prijateljstava vrlo važan dio odgojno-obrazovnog procesa.“

Matija Kakša, prof.

Iskrene čestitke svim našim ovogodišnjim natjecateljima i njihovim mentorima, a posebno učenici Mariji Perici!