Autor: Administrator , 26. 3. 2021.

I ove godine naša škola sudjeluje u obilježavanju svjetskog dana podrške oboljelima od epilepsije, Akcija Purple day (Ljubičasti dan) održava se 26. ožujka od 2008. godine, kada je pokrenuta. Akcija je osmišljena s ciljem jačanja svijesti javnosti o toj bolesti.

Na taj se dan ljubičastom bojom iskazuje solidarnost, a središnja manifestacija Bicikliraj za epilepsiju! koja neće biti održana zbog epidemiološke situacije, nije obeshrabrila naše učenike u realizaciji iste.

U organizaciji Ljubičastoga dana sudjeloivali su učenici i njihovi profesori (Anita Talapka Beghaus, prof. kemije i biologije i Tomey Ćurković, prof. hrvatskog jezika i književnosti) izradom prigodnog plakata (Gabrijel Čulina, Josip Šatić i Nika Pavić) te fotografijama podrške učenika prvih razreda (koje možete vidjeti u galeriji slika).

Epilepsija predstavlja najčešći ozbiljni poremećaj moždane funkcije. Oboljeli od epilepsije izloženi su stigmatizaciji i predrasudama budući da epilepsija šteti, ne samo njihovom zdravlju, već i svim aspektima života.

Do epilepsije dolazi zbog brojnih poremećaja središnjeg živčanog sustava. Bolest se može razviti i u dječjoj i odrasloj dobi. Najčešći uzroci razvitka epilepsije u odrasloj dobi su ozljede glave, prekomjerno konzumiranje alkohola i droga i tumori.

Epilepsija predstavlja veliko breme oboljelima i zato je važno obrazovati se o ovoj teškoj bolesti i biti podrška svima u našoj okolini koji pate od nje.