Autor: Administrator , 24. 11. 2018.

Dodjela plakete i diploma za sudjelovanje u projektu „Škole ambasadori europskog patrlamenta

Obzirom na važnost Europske unije u svakodnevnom životu svih njezinih građana, Europski parlament odlučio je pokrenuti u Republici Hrvatskoj obrazovni program „Škola ambasador Europskog parlamenta“ (EPAS-European Parliament Ambasador School) te ga usmjeriti na podizanje razine osviještenosti među mladima o Europi kroz aktivno učenje o njoj. Program omogućuje učenicima, nastavnicima i svima zainteresiranima upoznavanje, informiranje o Europskoj uniji, a posebno o demokratskim ovlastima Europskog parlamenta u donošenju odluka važnih za sve građane EU.

U sklopu programa obrađuju se nastavni moduli namijenjeni srednjim školama, a GIMNAZIJA Jurja Barakovića se istom priključila 2017.godine te započela s nizom različitih aktivnosti.  Učenici, ambasadori Juniori, postavili su Info pano, organizirali i održali niz  predavanja i prezentacija o EU, njenom nastanku i razvoji, njenim institucijama,organizirali su  i niz aktivnosti kao što su Dani talijanske kulture, obilježavanje Dana frankofonije, proslava Dana Europe (9. svibnja),  te mnoge humanitarne aktivnosti koje promiču humanizam, empatiju i toleranciju kao temeljne ljudske i europske vrijednosti a video uratkomMy Town in 10 stops( na web stranci i you tube-u škole) prikazali kako vide svoj grad kroz  10  zanimljivosti.  Pored toga našu školu je posjetio i Pročelnik za EU fondove grada Zadra, gdin Šime Erlić i s učenicima razgovrao o svim projektima koji su u našem gradu ostvareni uz pomoć EU fondova, ali i onima koji tek sljede.

Osim toga, u svibnju ove godine sudjelovali smo i na Skupu mladih ambasadora EU u Splitugdje su, učeniciprikazali rezultatesvoje ankete Migracije stanovništvakoju su proveli među svojim vršnjacima, ali i aktivnim sudjelovanjem pokazali svoja znanja i vještine.

Zbog  širenja znanja o Europi, i sudjelovanja u programu, temeljem svoje aktivne uloge: učenika, nastavnika kao i svih zainteresiranih,  ponosni smo što smo dobiliplaketu ŠKOLA AMBASADOR EUROPSKOG PARLAMENTA a Ambasadori Juniori diplome.

Ovom prigodom gđa Šuica je istaknula kako je više nego važno da mladi prate rad zastupnika u europskom parlamentu i da osvijeste činjenicu da Europa nije „negdje tamo na zapadu“ već da mi jesmo Europa. Govorila je i o promjenama koje čekaju EU nakon Brexita, ali i o aktivnoj ulozi hrvatskih zastupnika u EU parlamentu te načinu na koji funkcioniraju i rade unutar svojih stranaka, o tome koliko su važne mogućnosti Erasmus+ programa, studentske razmjene i studiranja u zemljama EU. Zaključila je svojim mislima kako je važno ići u svijet, stjecati nova znanja i vještine, ali se s njima u Hrvatsku vratiti i raditi na njenom napretku.

Ambasadori juniori:

Mislav Artić, Iva Budan, Ivona Bukvić, Veronika Glavan, Ivana Kardum, Lucia Livljanić, Iva Paula Majić, Noemi Maria Rumora, Zara Ružić, Anđela Sinovčić, Lorena Skroče, Josip Tomić, Doris Vukšević, Antonio Zubčić , Paola Grbeša,Jakov Jačan, Luka Milin, Vice Puhalović, Danijel Sekula, Tomislav Smolić, Iva Tadić, Vjekoslav Marijan Vrkić