Autor: Administrator , 26. 10. 2018.

U prostorijama Multimedijalne dvorane naše škole u petak 26. listopada održan je prigodni program kao i druženje s književnicima Ogranka Društva hrvatskih književnika Zadar. Naime, naša je Gimnazija suorganizator manifestacije Barakovićevi dani koja je započela dan ranije, 25. listopada polaganjem vijenca na spomeniku Jurja Barakovića u Perivoju od slave te znanstvenim skupom „Djetinjstvo poezije i poezija djetinjstva“ na Sveučilištu u Zadru. U sklopu događanja, učenici su zajedno sa svojim mentorima, na inicijativu prof. dr. sc. Roberta Bacalje, za goste priredili prigodni program u kojemu su predstavili povijest škole, svoje nastavne i izvannastavne aktivnosti te na licu mjesta osvjedočili svoj talent i svoju izvrsnost pred mnogobrojnom publikom te tako opravdali dobar glas naše gimnazije. Program je moderirala profesorica Karmela Jelčić koja je spomenula i par riječi o samome autoru.

Nakon himne Republike Hrvatske koju je na flauti izveo Karlo Kovačević pod mentorstvom profesorice Blanše Miletić, ravnatelj Ranko Artuković prigodnim je riječima pozdravio uvažene goste i zaželio im dobrodošlicu.  Potom je u kratkim crtama predstavljena povijest naše škole od davne Muške preparandije u Arbanasima, prve muške učiteljske škole u Dalmaciji, prve srednje škole na zadarskom području u kojoj su se svi predmeti izvodili na hrvatskom jeziku, koju je prisutnima pročitala Anđela Beretin. Nakon toga, uslijedio je interaktivni sadržaj kojega je izradila naša knjižničarka Matea Sušić, kojega je pratila melodija mandoline učenika Antonija Kutije.

Uporan izvannastavni rad revno su nam prezentirali naši prošlogodišnji predstavnici na Lidranu: Petricija Lisica, Mislav Artić, Tamara Kovačević te Luka Nešović pod mentorstvom profesorica Vesne Dražić i Katarine Matek.

Učenica Lucija Vuković prezentirala je školski list „Jarula“, koji je ime dobio po istoimenome djelu autora po kojemu naša škola nosi ime, a koji je oživio zahvaljujući profesoru Tomeyju Ćurkoviću.

U posljednjem dijelu programa, književnici Elis Baćac, Boris Domagoj Biletić, Stjepan Blažetin, Marina Čapalija, Mirjana Ganza Šarec, Slavko Govorčin, Vinko Hajnc, Vjekoslava Jurdana, Drago Krpina, Vlatko Majetić, Ivica Matešić Jeremija, Zvonko Sutlović i Ante Tičić čitali su svoje pjesme učenicima 2.c razreda.

Ugodno druženje završilo je uz želju da ovakva manifestacija odsada postane tradicijom.