Autor: TOMEY ĆURKOVIĆ, 21. 3. 2017.

U multimedijalnoj dvorani GJB 17. ožujka 2017. godine, na programu je bila kazališna predstava „Đuka Begović“, bećarski mjuzikl u izvedbi slobodnog umjetnika Srećka Ernesta Bereca kojoj su prisustvovali svi treći razredi.

Riječ je o predstavi koja je rađena u koprodukciji s Gradskim kazalištem mladih iz Splita, a prije tri godine bila je najizvođenija predstava na Festivalu glumca, čiji je domaćin bio grad Vukovar. U toj monodrami Berec je istovremeno glumac i redatelj, a predstava je njegova dramatizacija romana Ivana Kozarca.

Ovaj roman psihološka je karakterizacija glavnog lika. Tragična sudbina Đuke Begovića može nam poslužiti kao sinonim obijesnog i strastvenog bećarskog života.

Pripovijedanje teče u zanosu, povišenog je tona i ubrzanog ritma, a autor se koristi slavonskim govorom, odnosno štokavskom ikavicom koja je još više pojačala dojam lokalnosti.