Autor: Natali Miletić, 20. 3. 2017.

Od 4. do 11. ožujka 2017. godine učenici naše škole u sklopu Erasmus+ programa boravili su u gradu Aveiro u Portugalu. Osnovna zadaća programa je razmjena učenika, a koordinator  cijelog projekta, kojemu je tema bila Muzeji – audio vodiči,  je profesor Nino Mencl.

Prvi dan dolaska obilježen je upoznavanjem s domaćinima i razgledavanjem grada. Aveiro je čudesan spoj art deco-a i tradicije, koja se najbolje vidi na fasadama obloženim  keramičkim pločicama azulejos.

Program je započeo u ponedjeljak, 6. ožujka, primanjem kod gradonačelnika u gradskoj vijećnici. Tom prilikom je izveden kratki koncert tradicionalnog fada. Uslijedila je svečana dobrodošlica za sve učenike i profesore u školi Escola secundaria Homen Cristo. U radnom dijelu zadarski učenici su se iskazali  u nekoliko javnih nastupa prilikom kojih su prezentirali aktivnosti s prethodnih Erasmus+ razmjena. Održana je i grupna radionica za sve učenike-sudionike Programa (Njemci, Portugalci, Turci, Španjolci, Talijani, Hrvati) s ciljem upoznavanja.

Drugog dana, 7. ožujka, formirale su se internacionalne grupe, koje su se riješavanjem različitih zadataka upoznavale s kulturnim sadržajima grada Aveiro. U popodnevnim satima uslijedio je zajednički obilazak gradskog muzeja, vožnja kanalom s tradicionalnom brodicom moliceirom te posjet tvornici poznate aveirske poslastice „Ovos Moles“.

Trećeg dana, 8. ožujka, organiziran je izlet u Porto s razgledavanjem grada. Vozeći se brodom u samom gradu,  prošli smo ispod mosta koji je projektirao Gustave Eiffel. Porto nas je dočekao s pjesmom na ulicama grada, cvijećem povodom Dana žena i zadivljujućim građevinama.

Četvrti dan, 9. ožujak, obilježen je upoznavanjem s brojnim znamenitostima aveirskog područja, kao što su solana  Troncalhada, koju nazivaju ecomuseu i svjetionik  Barra visok 62 metra,u školi naših domaćina. smoamere.tra, a zanimljivo je bilo promatrati kako bakalare u bazenu hrane sitnom ribom. pored kojeg je dugačka pješčana plaža. Piknik na plaži upotpunili smo trčanjem po pijesku koji je mekan poput brašna. Posjet muzeju igračaka u Vagosu vratio nas je u dane ranog djetinjstva, a  pomorski muzej u mjestu Ilhavo ostavio nas je bez daha jer smo ujedno bili u muzeju bakalara. Tamo smo naučili da postoji preko 15 vrsta bakalara, onaj atlantski naraste i do 2 metra, a zanimljivo je bilo promatrati kako bakalare u bazenu hrane sitnom ribom.

Poslijednjeg dana, 10. ožujka, naši učenici prezentirali su postav Hrvatskog pomorskog muzeja u Splitu. Uslijedio je posjet muzeju znanosti u Aveiru, gdje smo se okušali u različitim fizikalnim pokusima i upoznali svojstva termo kamere. Navečer istoga dana nazočili smo performansu ansambla „Voz Nua“ u gradskom muzeju. Zajednička završna svečanost s večerom i zabavnim folklornim sadržajem održana je u školi naših domaćina.

S najzapadnije točke europskog kopna, u našu Dalmaciju smo donijeli brojne uspomene zapečaćene novim prijateljstvima.